HISTORIA
Image 1 Image 2 Image 3

HISTORIA PARAFII

 

Wprawdzie Parafia p.w. NMP Matki Kościoła w Warnicach, powstała w 1977 roku, to jednak jej początków, należy doszukiwać się już na początku XIV wieku, a może i wcześniej. Po raz pierwszy wspomniano oficjalnie o Warnicach w dokumentach z 1305 roku, kiedy to wraz z kilkoma innymi wioskami, książę Otton I sprzedał je ówczesnemu biskupowi kamieńskiemu Henrykowi von Wacholz[1]. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Warnice wchodziły w skład administracji kościelnej Biskupstwa Kamieńskiego na długo przed pierwszą udokumentowaną wzmianką historyczną. O zasięgu tegoż biskupstwa poświadcza bulla papieża Klemensa III z 1188 roku, wymieniając m.in. Kamień, Pyrzyce i Stargard[2].

                Śmiało można powiedzieć, że Warnice miały już własny kościół. Po pierwsze wzmiankowano o nich, a po drugie leżały zaledwie kilkanaście kilometrów od Pyrzyc, do których w 1124 roku przybył z misją chrystianizacyjną bp Otton z Bambergu. Jeżeli zaś mówimy o kościele, to w Warnicach musiał rezydować także kapłan. Ustalone w XII wieku granice Biskupstwa Kamieńskiego, przetrwały z kosmetycznymi zmianami do czasów reformacji[3]. Za rządów biskupa kamieńskiego Henninga Ivena (1446 – 1468) w diecezji dokonano reorganizacji obszarów archidiakonatów[4]. Były to jednostki administracji kościelnej na wzór dzisiejszych dekanatów. Wydaje się niemal pewnym, że Warnice z uwagi na bliskość Stargardu, należały właśnie do tego archidiakonatu.

 

               W 1490 roku ówczesny właściciel Warnic Günther von Billerbeck, ufundował nowy kamienno – ceglany kościół parafialny. Świątynia na pewno przetrwała do 1534 roku, kiedy to na Sejmiku w Trzebiatowie książęta pomorscy Filip I i Barnim IX, przeszli na luteranizm. W myśl zasady „cuius regio eius religio” (czyja władza tego religia), protestantyzm stał się od tej chwili religią, obowiązującą na terenie całego Pomorza, a więc także i w Warnicach[5]. Mimo przejęcia nowej religii na całym Pomorzu Zachodnim, przez długie lata utrzymywały się katolickie formy życia religijnego. Żywy był kult Matki Bożej i świętych. Co ciekawe, do Warnic pierwszy protestancki pastor przybył dopiero w 1566 roku, a więc po 33 latach od wprowadzenia protestantyzmu. Był nim Paul Beeseckow[6]. Zatem albo przez z górą 30 lat w warnickiej parafii, nie było duszpasterza albo też spis duchownych, sporządzony na początku XX wieku, nie uwzględniał kapłanów katolickich, którzy przeszli na protestantyzm. Przez z

 

[1] H. Lemcke, Die Bau – Und Kunstdenkmaler des Regierungsbezirks, Stettin 1906, s. 515.

 

[2] G. Chmarzyński, O architekturze monumentalnej miast i architekturze wiejskiej. w: Pomorze Zachodnie, t. II, red. J. Deresiewicz, Poznań 1949, s. 398.

 

[3] K. Kozłowski, G. Wejman, Zarys związków Pomorza Zachodniego z Polską i dziejów Kościoła Katolickiego na tej ziemi (X w. – 1945 r.), red. M. Franke, Szczecin 1995, s. 37.

 

[4] Tamże.

 

[5] Tamże.

 

[6] H. Moderow, Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart, Stettin 1903, s. 622 – 624.